Bude BITCOIN virtuálnou menou budúcnosti?

Čo sú BITCOINY, ako ich získať a načo ich používať. Čo je to FIAT mena. Ako sa vyvíja kurz bitcoinu a koľko je všetkých bitcoinov v sieti. Vysvetlenie pojmov decentralizovaná kryptomena, bitcoin mining, bitcoin miner, pool, bitcoin peňaženka (wallet), bitcoin zmenáreň atď. Prvé bitcoin bankomaty na Slovensku. Ako získať bitcoiny zdarma. Najznámejšie kryptomeny a ich vízie.

Bitcoin (BTC) je virtuálna digitálna open-source mena prostredníctvom ktorej je možné vykonávať peňažné prevody kedykoľvek a kdekoľvek na svete bez čakania a za veľmi nízke poplatky. Bitcoin navrhol v roku 2009 Satoshi Nakamoto. Cieľom tejto peňažnej meny bolo vytvoriť bezpečné platidlo bez centrálnej autority. Ide o prvú tzv. kryptomenu (crypto-currency), pretože overovanie transakcií aj tvorba meny závisia na komplikovaných matematických výpočtoch (silný šifrovací algoritmus). Na druhej strane stoja tzv. FIAT meny, čiže vládne meny ako dolár, libra, euro atď. Bitcoin funguje ako peer-to-peer (P2P) mena prostredníctvom decentralizovanej siete, kde sa transakcie šíria medzi jednotlivými aplikáciami nainštalovanými na počítačoch užívateľov, ktorí majú internetové pripojenie. Niektoré z aplikácií majú na starosti overovanie transakcií s bitcoinami, iné ich len preposielajú ďalej. Medzi prijímateľom a odosielateľom však nestojí žiadna banka, ani iná inštitúcia. Najväčšou výhodou bitcoinov je maximálna bezpečnosť a anonymita transakcií.

Ako získať BITCOINY a načo ich používať

Pre používanie bitcoinu nepotrebujete žiadny účet, nemusíte sa registrovať a ani platiť žiadne poplatky za vedenie účtu, zahraničné transakcie, ani žiadne iné skryté poplatky. Platia sa jedine poplatky za overenie transakcií, ktoré sa pohybujú vo výške okolo 0,0005 BTC. Všetky transakcie/prevody sa uskutočňujú okamžite, presne v desať minútových intervaloch, do celého světa. Zaslaná suma sa po odoslaní už po pár sekundách objaví na účte príjemcu a v najbližších minútach sa zvaliduje a potvrdí sa sieťou.

Existuje niekoľko možností ako získať bitcoiny. Je nutné mať adresu, na ktorú budú bitcoiny doručené. Pre získanie adresy sa buď nainštaluje bitcoin klient, alebo sa použije niektorá online peňaženka (bitcoin wallet). Bitcoiny je možné získať aj v online zmenárňach, bitcoin bankomatoch alebo na burzách. Prvý bitcoinový automat v Európe bol nainštalovaný v Bratislave v pasáži medzi ulicami Laurinská a Gorkého v r. 2013. Druhý Bitcoin bankomat je od r. 2014 umiestnený v košickom Auparku. Na rozdiel od prvého Bitcoin automatu umožňuje Bitcoin nielen nakupovať ale aj predávať.

Medzi najznámejšie burzy s bitcoinami na internete patria napríklad Mt.Gox alebo Bitstamp.

Medzi najznámejšie online zmenárne patria:
[1] Bitcoin zmenáreň - bitcoinexchange.sk
[2] Bitcoin automat - mojbitcoin.sk
[3] Local Bitcoins - localbitcoins.com
[4] Bit stamp - bitstamp.net
[5] Bicoin.de - bitcoin.de
[6] Bitcash.cz - bitcash.cz

Bitcoiny sa dajú použiť na nákup tovaru a služieb alebo sa dajú vymieňať za iné meny ako napríklad dolár či euro. Okruh obchodníkov akceptujúcich bitcoiny sa neustále rozrastá, takže už teraz je za ne možné zadovážiť si rôzny tovar alebo služby. Miesta, ktoré prijímajú platbu v Bitcoinoch nájdete, ak si napríklad do vyhľadávača Google.sk zadáte "akceptujeme bitcoin" alebo na coinmap.org. Bitcoiny sú využívané čím ďalej tým viac aj investormi.

Bezpečnosť transakcií s bitcoinami

Aby si nikto nemohol jednoducho vytvoriť nové peniaze, v tomto prípade bitcoiny, existuje digitálny podpis, ktorým sa verifikuje (overuje) vlastníctvo bitcoinov. Na ukladanie a verifikovanie transakcií sa používa verejne dostupná, distribuovaná databáza transakcií. Všetky transakcie užívateľov sú uložené v blokoch, ktoré na seba reťazovo nadväzujú - ide o tzv. blockchain, ktorý sa nazýva aj zdieľaná účtovná kniha (distributed ledger). Tieto bloky sa nevytvárajú automaticky. Vytvára ich tzv. bitcoin miner, preto sa bitcom mining označuje ako vytváranie nových bitcoinov. Vytvorenie platného bloku vyžaduje veľký výpočtový výkon. Každý nadväzujúci blok zvyšuje platnosť predchádzajúcich blokov a teda znižuje pravdepodobnosť, že transakcie v predchádzajúcich blokoch stratia svoju platnosť. Miner, ktorému sa podarilo vygenerovať blok, dostane za výpočtovú prácu zaslúženú odmenu. Odmenou sú úplne nové bitcoiny. Odmena hodnoty za spracovanie jedného bloku je 50 BTC pre prvých 210.000 blokov, 25 BTC pre ďalších 210.000 blokov a potom 12.5 BTC, 6.25 atď. Okrem pevne stanovevnej odmeny si bitcoin miner môže pripísať na svoj účet aj poplatky, ktoré užívatelia platia pri každom prevode bitcoinov. Ak sa bitcoiny v budúcnosti hojne rozšíria, nebude potrebné udeľovať minerom extra odmenu, pretože poplatky od ostatných pokryjú náklady spojené s ich prácou. Hľadanie blokov je zdĺhavý proces a v závislosti od výkonu môže trvať až mesiace. Zárobok je teda ťažko predvídateľný. Aby mineri prekonali tento problém, začali sa združovať do tzv. poolov. V prípade že jeden člen poolu nájde blok, odmena sa rozdelí medzi všetkých.

Obtiažnosť vygenerovania blokov sa pravidelne aktualizuje podľa výpočtovej sily všetkých minerov. Hodnotu/kurz bitcoinu ako virtuálnej meny teda určuje čisto iba trh, konkrétne výpočtový výkon všetkých počítačov zapojených v sieti.

Pozri vývoj hodnoty kurzu bitcoinu na coinmarketcap.com alebo bitcoincharts.com. U klasických mien určuje hodnotu meny veľkosť rezerv národných bánk (väčšinou ide o zlato alebo iné cenné komodity).

Anonymita transakcií s bitcoinami

Bitcoin ako internetová peer-to-peer peňažná mena je plne decentralizovaná. Je navrhnutá tak, aby nikto, ani jej autor, rôzne skupiny či vlády, nemohli menu nijako ovplyvňovať, ničiť, falšovať a pod. Nikto nemôže zabavovať ani mraziť účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani člověk, ktorý by mohol o sieti rozhodovať. Bitcion je deflačná mena, čiže celkové množstvo peňazí v obehu je konečné a predom známe a jeho uvoľňovanie do obehu je definované len matematickými zákonmi.

Konečné číslo všetkých bitcoinov, ktoré existujú = počet blokov x(krát) aktuálna hodnota odmeny za spracovanie bloku.

Pozri graf počtu všetkých bitcoinov v sieti na blockchain.info/charts/total-bitcoins.

Bitcoiny je možné získať aj zdarma za klikanie na reklamy, resp. sledovanie stránok s reklamami. Pre viac info pozri napríklad: bitter.io, visitbit.com, moonbit.co.in atď.

Okrem bitcoinu existuje ešte približne 600 ďalších kryptomien. Najznámejšie sú Onecoin (jedna z najrýchlejšie rastúcich kryptomien), Litecoin, Peercoin, Namecoin, Swisscoin, Ethereum, Factom, Quarkcoin atď. Napríklad kryptomena Namecoin poskytuje Domain Name System (DNS) adresy spoločnostiam a ľudom. Alebo taká organizácia DAO (Decentralized Autonomous Organisation), ktorá funguje na báze kolektívneho investovania, v rámci ktorého je môžné si nakúpiť tzv. DAO tokeny, ktoré zabezpečujú ich držiteľom hlasovacie právo (čím viac DAO tokenov, tým väčšie hlasovacie práco). Do DAO sa investuje v mene Ethereum. Veľmi zaujímavou je aj kryptomena Factom (FCT), hlavne čo sa týka jej využitia vo verejenom sektore, ktorý by sa vďaka nej mohol stať oveľa transparentnejším a finančne menej náročným. Factom ponúka decentralizovaný databázový systém, do ktorého môžu byť uložené rôzne údaje, pričom databázy môžu byť rôzne prepojené. 90% trhu však pokrýva mena bitcoin. Niektoré vlády sa obávajú, že kryptomeny by sa mohli využiť na financovanie terorizmu a nelegálne obchody. Odborníci však tvrdia, že ak vezmeme v úvahu, že všetky virtuálne meny dokopy majú trhovú kapitalizáciu okolo 7 miliard dolárov (čiže v tomto čase obieha medzi užívateľmi skoro 7 miliárd dolárov) a amerických dolárov je v obehu 1,4 bilióna, tých 7 miliard dolárov je na financovanie terorizmu málo.

Bitcoin je nový prístup k tvorbe a používaniu peňazí. Vlastniť a prevádzať bitcoiny može ktokoľvek anonymne bez toho, aby musel zdieľať svoje identifikačné údaje s tretími stranami. Bitcoinová ekonomika rastie po celom svete. Ako veľmi bude Bitcoin úspešný ukáže čas. Isté však je, že virtuálne meny svojou transparentnosťou a rýchlejšími a lacnejšími transakciami zmenili a stále menia svetový finančný systém.

Zdroje:
[1] pcrevue.sk
[2] Image courtesy of MasterTux at Pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Podnikanie, Dane, DPH

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist