Ako sa vyznať v kurzovom lístku, vysvetlenie pojmov

Ako sa vyznať v kurzovom lístku, vysvetlenie pojmov VALUTA, DEVÍZA, NÁKUP a PREDAJ.
Ak napríklad prídete do banky za účelom nákupu dolárov alebo českej koruny za hotovosť, bude vás zaujímať kurz "VALUTA", ktorý sa vzťahuje na všetky hotovostné transakcie. Stĺpec označený "DEVÍZA" sa vzťahuje len na bezhotovostné transakcie, ak napríklad prevádzate peniaze medzi účtami v banke alebo realizujete zahraničnú platbu. Devízový kurz je vždy o niečo výhodnejší ako valutový.

Kurzový lístok vyjadruje vždy nákupy a predaje z pohľadu banky.
Kurz NÁKUP - vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré banka kúpi od klienta za 1 EURO.
Kurz PREDAJ - vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré banka predá klientovi za 1 EURO.

Príklady prepočtu do domácej meny (EURO):
Klient chce nakúpiť 100 USD. V takom prípade banka klientovi valuty (USD) predáva, t.j. použije sa kurz "VALUTA PREDAJ USD" 1,134. Výsledná suma, ktorú klient zaplatí banke v eurách za 100 USD, bude: 100 USD / 1,134 = 88,183 EUR.

Klient prijal platbu 500 USD na svoj účet v eurách. Banka devízy (USD) od klienta nakupuje, t.j. použije sa kurz "DEVÍZA NÁKUP USD" 1,423. Výsledná suma, ktorú pripíše banka klientovi na účet v eurách, bude: 500 USD / 1,423 = 351,37 EUR.

Príklad prepočtu do cudzej meny (USD):
Klient prijme platbu 100 EUR na účet vedený v USD. Banka klientovi devízy (USD) predáva, t.j. použije sa kurz "DEVÍZA PREDAJ USD" 1,374. Výsledná suma v USD, ktorú banka pripíše klientovi na účet v dolároch, bude: 100 EUR * 1,374 = 137,4 USD.

Na stránkach kurzy-online.sk je pre Vás najvýhodnejší kurz označený červenou alebo si môžete kurzy zoradit šípkami, pri slovách nákup, predaj, stred.

Najlepší kurz dolára
Najlepší kurz libry
Najlepší kurz franku
Najlepší kurz českej koruny
Najlepší kurz forintu


Kurzový lístok pred a po zavedení eura.
Najväčšou zmenou týkajúcou sa zobrazovania kurzov v kurzovom lístku po 1. januári 2009 (teda po prijatí meny EURO) je prechod z priamej kotácie na nepriamu kotáciu.

Priama kotácia vyjadruje, aké množstvo domácej meny klient vymení za jednotku zahraničnej meny. Pred rokom 2009 to znamenalo koľko, SKK dostane klient za 1 USD. Napríklad 24,5 SKK za 1 USD.

Nepriama kotácia vyjadruje, aké množstvo zahraničnej meny klient vymení za jednotku domácej meny, čiže obrátený pomer, t.j. koľko USD dostane klient za 1 EURO. Napríklad 1,134 USD za 1 EURO.

Z dôvodu nepriamej kotácie došlo tým pádom aj k zmene logického usporiadania kurzového lístka, kde sa hodnota pri kurze "NÁKUP" stala vyššou ako pri kurze "PREDAJ". Napríklad banka nakupuje 1,305 USD (cudziu menu) za 1 EURO (domácu menu) a predáva 1,275 USD za 1 EURO.

Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Banky a bankomaty

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist