ECB zvýši úrokové sadzby

ECB zvýši úrokové sadzby 27. október 2022 11:45   Kurzy mien   ČSOB-Dealing

Európska centrálna banka dnes - pod tlakom nepriaznivého inflačného vývoja - urobí ďalší rozhodujúci krok smerom k normalizácii svojej menovej politiky. Jastrabia väčšina v Rade guvernérov tentoraz nenechala nič na náhodu a na rozdiel od predchádzajúcich dvoch zasadnutí pomerne jasne stanovila očakávania ďalšieho zvýšenia depozitnej sadzby o 75 bázických bodov na 1,5 %.

Trhy bude viac zaujímať, ako agresívne ECB zamýšľa postupovať, než rozsah zvýšenia sadzieb. Napokon, inflácia v eurozóne ešte zďaleka nepovedala svoje posledné slovo a oproti septembrovej hodnote 9,9 % sa môže ďalej zrýchliť. Na druhej strane dostupné cyklické údaje naznačujú, že hospodárstvo eurozóny nezadržateľne smeruje do recesie. ECB má zatiaľ na túto dilemu jasnú odpoveď - je pripravená zvýšiť sadzby bez ohľadu na hospodársky pokles. Inými slovami, cenová stabilita je teraz absolútnou prioritou centrálnej banky, čo by mala dnes potvrdiť aj prezidentka Lagardeová. Podľa nášho názoru bude ECB po dnešnom zasadaní s úrokovými sadzbami približne na polceste - koncovú sadzbu vidíme rovnako ako na peňažnom trhu na úrovni 3 %, a to už v prvom štvrťroku budúceho roka.

Trhy budú pozorne sledovať aj vývoj diskusie o kvantitatívnom sprísňovaní. Viacerí členovia Rady guvernérov sa nechali počuť, že uprednostňujú tzv. postupný princíp, t. j. najprv zvýšiť základnú sadzbu nad neutrálnu úroveň (približne 2 %) a až potom pristúpiť k znižovaniu objemu súvahy. To inými slovami znamená, že rozhodnutie o kvantitatívnom sprísňovaní možno očakávať najskôr na decembrovom zasadnutí a jeho skutočné spustenie je v pláne v prvej polovici roka 2023 (v prvej fáze do konca reinvestičného programu APP). To všetko však bude platiť len za predpokladu, že pomerne agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb ECB nepovedie k destabilizácii dlhopisových trhov, najmä nadmerne zadlžených krajín južného krídla eurozóny.

Zdroj: ČSOB-Dealing, prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist