Korekcia výmenného kurzu koruny

Korekcia výmenného kurzu koruny 9. marec 2023 15:22   Kurzy mien   Česká spořitelna

Na miernu úľavu všetkých, ktorí v posledných týždňoch tvrdili, že česká koruna nemá dôvod ďalej posilňovať a má dôvody na oslabovanie, česká koruna v posledných dňoch voči euru citeľne oslabila: začiatkom marca sa pohybovala okolo 23,35 a dnes ráno je už o štvrť koruny (jedno percento) slabšia.

Na začiatku tohto roka však bola ešte na úrovni 24,15. Vývoj posledných dní je teda len veľmi čiastočnou korekciou - nanajvýš môžeme hovoriť o korekcii prudkého posilnenia z konca februára a začiatku marca, a teda o návrate k trendu posilňovania pozorovaného od novembra do februára minulého roka.

Priemerný výmenný kurz za 1. štvrťrok 2023 sa zatiaľ pohybuje okolo 23,80. Základný scenár prognózy ČNB na tento štvrťrok hovorí o 24,10. Výmenný kurz má teda na infláciu podobný vplyv ako zhruba štvrťpercentné (v starých časoch štandardné) zvýšenie repo sadzby.

Spomínaný základný scenár "volal" po repo sadzbe na úrovni 7,84 % v tomto štvrťroku. V alternatívnom scenári, ktorým sa začiatkom februára riadila väčšina členov bankovej rady, zostáva repo sadzba počas prvých troch štvrťrokov tohto roka na úrovni 7 % (zatiaľ čo v základnom scenári je už v 3. štvrťroku 22 pod 7 %).

Takže tí, ktorí považujú základný scenár za lepší základ menovej politiky, nemôžu byť spokojní ani teraz: výmenný kurz nie je ani zďaleka taký silný, aby kompenzoval nižšie nastavenie úrokových sadzieb


Autor: Michal Skořepa, analytik Českej sporiteľne

 

Zdroj: Česká spořitelna, prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist