Výpočet nemocenskej 2023

Približný výpočet nemocenských dávok podľa hrubej mesačnej mzdy od roku 2015.
Euro
 áno  nie
 
PN - pracovná neschopnosť
 
Denná náhrada mzdy za 1 až 3 deň:
Dni spolu: Euro
Euro
Denná náhrada mzdy za 4. až 10. deň:
Dni spolu: Euro
Euro
Náhrada príjmu celkom: Euro
Denné nemocenské od 11. dňa: Euro
Euro
Celkom náhrada PN a nemocenské: Euro
Približný výpočet podľa hrubej mzdy - v prípade, že ste zamestnaný len krátku dobu, nie je pre Vás približný výpočet dostatočne presný, použite výpočet podľa vymeriavacieho základu. Naopak, ak ste dlhodobo zamestnaný a Vaša mzda sa dva roky nemenila, bude Váš výpočet takmer presný.

Nárok na nemocenské májú všetci zamestnanci a osoby, ktoré si platia odvody na nemocenské poistenie (dobrovoľne alebo povinne), ak majú od lekára potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti (tzv. PN-ka).

Nemocenské sa počíta z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Z pravdepodobného vymeriavacieho základu sa nemocenské počíta napríklad vtedy, ak zamestnanec alebo povinne / dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemali v rozhodujúcom období denný vymeriavací základ.

Po nástupe na dočasnú práceneschopnosť prvých 10 dní práceneschopnosti platí nemocenské (alebo tzv. náhradu príjmu) zamestnávateľ, od 11. dňa Sociálna poisťovňa. Nemocenské (náhrada príjmu) za prvé 3 dni práceneschopnosti je 25 % z denného vymeriavacieho základu, od 4. do 10. kalendárneho dňa práceneschopnosti 55 % z denného vymeriavacieho základu. Od 11. dňa práceneschopnosti platí nemocenské Sociálna poisťovňa, a to vo výške 55 % z denného vymeriavacieho základu. Pri materských dávkach platí nemocenské Sociálna poisťovňa vo výške 65 % z denného vymeriavacieho základu. Nemocenské platí Sociálna poisťovňa najdlhšie do uplynutia 52. týždňa. Ak sa zamestnanec stane dočasne práceneschopný kvôli užitiu alkoholu alebo omamných látok, je mu náhrada príjmu krátená o polovicu. Približný výpočet nemocenských dávok / náhrady príjmu je možné urobiť podľa hrubej mesačnej mzdy - pozri kalkulačku uvedenú vyššie.


Výpočet čistej mzdy za mesiac
Výpočet čistej mzdy za rok

Kalkulačky

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist