Bezpečný PIN platobnej karty

Bezpečný PIN platobnej karty, dobré a zlé číselné kombinácie, uchovávanie PINu.

PIN (Personal Identification Number), alebo taktiež PIN kód, je v preklade osobné identifikačné číslo. Ide o číselnú kombináciu, ktorú je treba zadať pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri platení platobnou kartou. Vzhľadom k tomu, že v dnešnej dobe si každý musí pamätať kopec údajov a čísel, mnohí sa snažia zjednodušiť si to tým, že si ako PIN kód vyberajú jednoduché číselné kombinácie, ktoré sa dajú dobre zapamätať. Tie sú ovšem jednoduché na rozlúštenie aj pre zlodejov a hackerov.

Americká spoločnost Data Genetics urobila analýzu viac ako 3 miliónov reálne používaných PINov z úspešných hackerských útokov a zostavila rebríček najčastejších, čiže najmenej bezpečných číselných kombinácií. Najmenej bezpečným PINom je číselná kombinácia 1234 (takmer 11% všetkých PINov). Na druhom mieste je kombinácia 4 rovnakých čísel, ako napríklad 1111 (viac ako 6% všetkých PINov) alebo veľmi časté 4 nuly. Ďalej následujú po sebe idúce dvojčíslia, ako napríklad 1212, čísla zo známych literárných diel alebo filmov, ako napríklad Orwellove 1984, dátumy narodenia (vrátane dátumov narodenia členov rodiny), časti adresy, čísla z platobnej karty, prihlasovacie údaje k emailu, … Preto sa ako bezpečný PIN odporúča taká číselná kombinácia, ku ktorej máte určitý vzťah, alebo ktorá vám dáva nejaký zmysel, ale ktorá zároveň nie je ľahko zistiteľná a dobre sa pamätá.

Veľa ľudí si PIN poznačí na papierik a uloží ku karte, alebo si ho priamo napíšu na kartu, čož je úžasná pomôcka pre zlodeja. Preto sa neodporúča nosiť zapísaný PIN a kontaktné číslo na banku pre prípad straty alebo krádeže karty spolu s kartou, alebo v jednej peňaženke. Jednou z bezpečnejších možností je napríklad uložiť si číslo PIN do mobilu ako nejaký fiktívny kontakt.

Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist