Bezpečné platby kartou na internete

Pravidlá bezpečného používania platobných kariet pri platbách na internete, CVC kód, 3D Secure platby, limity, SMS a E-mail služby.

Platobnou kartou sa dá na internete nakúpiť veľmi rýchlo, jednoducho, bez poplatkov a často aj oveľa lacnejšie. V podstate sa cez počítač dá platiť všetkými platobnými kartami, ktoré majú na zadnej strane na magnetickom páse tzv. CVV alebo CVC kód a u ktorých sú platby cez internet povolené, to je nutné si overiť u svojej banky.

Pri platbe kartou na internete sa zadávajú údaje, ktoré sú priamo napísané na karte:
  • 16 miestne číslo karty z prednej strany karty
  • platnosť karty – dátum vo formáte MMRR
  • validačný kód - 3 miestny číselný kód CVC/CVV zo zadnej strany karty, z pravej časti magnetického pasu (u American Epress je to 4 miestne číslo z prednej strany karty)
Tieto údaje sa nikomu nezdeľujú. Stačí totiž, že niekto bude poznať tieto údaje a môže vašou kartou anonymne platiť alebo prevádzať peniaze. Niektoré spoločnosti požadujú pri platbách viac údajov, ako napríklad meno a priezvisko držiteľa karty, krajina vydania karty, typ karty, dátum narodenia, adresu, kód UCAF u kariet MasterCard, ... O výsledku každej platobnej transakce ste informovaní okamžite na vašej obrazovke alebo e-mailom.

Z hľadiska bezpečnosti sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:
  • pred zadávaním údajov na internete si vždy overte adresný riadok, aby ste sa ubezpečili, že ste naozaj tam, kde máte byť, hlavne keď ste k platbe vyzvaný pomocou emailu (pozor na phishing – podvodné emailové útoky napodobujúce zprávy z banky alebo internetového obchodu, ktorých cieľom je ziskať prístupové heslá alebo iné citlivé informácie)
  • nikdy nevypĺňajte formuláre, ktoré nie sú spustené cez https, čiže cez zabezpečenú http verziu komunikačného protokolu www, ktorá kódovaním zabezpečí, že si vaše údaje cestou k príjemcovi nikto neprečíta (tento údaj je napísaný v hlavičke internetového prehliadača, kam zadávate internetovú adresu)
  • pokiaľ to je možné, nastavte si v internetovom bankovníctve, alebo si vyžiadajte priamo v banke zabezpečenie platieb kartou technológiu 3D Secure, kedy je nutné všetky platby na internete potvrdiť jednorázovým SMS heslom, ktorý vám banka v priebehu platby pošle na váš mobil (zabezpečené internetové platby kartou, čiže tzv. 3D Secure platby, sú možné iba u obchodníkov označených logami MasterCard Secure Code a Verified by Visa).
  • pokiaľ máte možnosť, využívajte SMS servis alebo Email servis, ktorým banky informujú o uskutočnených platbách kartou platobnú kartu si poistite, budete tým pádom krytý aj na obdobie pred tým, ako zistíte, že došlo k jej stráte alebo zneužitiu
  • nastavte si denný alebo týždenný limit pre platby platobnou kartou na internete
  • platobnú kartu si môžete před nákupom na internete odblokovať a po nákupe zablokovať pre platby na internete, buďto telefonicky cez call centrum, alebo osobne v banke, alebo prostredníctvom zmeny nastavenia karty v internetovom bankovníctve (táto služba však môže byť bankou spoplatnená)
Niekteré banky vydávajú aj tzv. virtuálne karty, ktoré sú určené výhradne k nákupu na internete. V súčasnosti je možné na internete platiť aj tzv. paysafecard. Ide o predplatenú kartu s určitým kreditom. Je to jeden z najbezpečnejších aj najobľúbenejších alternatívnych prostriedkov platby na internete. Pozri Predplatené karty pre platby na internete.

Image courtesy of sixninepixels at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist