Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)

Bezkontaktné a bezhotovostné mobilné platby, platby prostredníctvom mobilného telefónu, mobilné peňaženky, platby cez sms, technológia NFC a LTE, mobilné obchodovanie, m-commerce.

Platba cez sms dnes už nie je žiadnou novinkou. Je to veľmi pohodlná a rýchla možnosťou platenia, kedy sa utratená čiastka odčíta z kreditu užívateľa. Cenou za rýchlosť a komfort takejto platby je cena tejto služby, čo je v podstate provízia pre mobilného operátora. Platiť pomocou sms je výhodné pri platbách za služby, u ktorých zákazník vyžaduje okamžitú použiteľnosť alebo aktiváciu. Tieto platby sú väčšinou limitované iba výškou kreditu na SIM karte alebo výškou faktúry, ktorú nasledne pošle operátor. Bežne sa sms platbou platí za cestovné lístky, parkovanie, skipasy, správne poplatky atď.

Čo však novinkou je, sú mobilné platby, čiže bezhotovostné platby robené prostredníctvom mobilu. Pozor, nemýľte si mobilné platby s mobilným bankovníctvom. Mobilné bankovníctvo slúži klientom bánk na zadávanie platieb a kontrolu zostatku finančných prostriedkov na účte prostredníctvom call centra. Mobilné platby sa dnes uskutočňujú hlavne prostredníctvom mobilných operátorov alebo spoločnosti Paypal. Pomaly ich však začínajú ponúkať aj banky. Dôvod opatrného zavádzania je ten, že klienti bankám dôverujú oveľa viac ako mobilným operátorom a banky nechcú o túto dôveru prísť. Taktiež zvažujú, či vytvoriť vlastnú aplikáciu pre platformu mobilných platieb, alebo ju kúpiť od nejakej tretej strany. Nákup už vyvinutého systému je síce jednoduchší ako vývin vlastného, avšak prevedenie zodpovednosti na externých partnerov so sebou nesie aj určité neistoty a to sa bankám veľmi nepozdáva. Ďalším faktom je, že integrácia nového IT systému v oblasti platieb je vždy veľmi zložitá a nákladná záležitosť.

K mobilným platbám, ktoré poskytujú mobilní operátori, postačuje smartfón a nová SIM karta s technológiou NFC (prípadne aj LTE pre 4G siete), ktorá umožňuje pripojenie mobilu ku akémukoľvek bezkontaktnému platobnému terminálu. U svojho operátora si tak musíte zažiadať o vydanie takejto SIM karty a taktiež si v mobile otvoriť nový účet, kde si budete vkladať peniaze. Výšku účtu v mobile si majiteľ mobilu určuje sám a tento nový účet je nezávislý od bankového účtu majiteľa. V podstate ide o akýsi predplatený kredit, ktorý sa dá kedykoľvek navýšiť. Ďalej je nutné, aby mal predajca NFC platobný terminál, inak mobilné platby nie sú možné.

Vzhľadom k tomu, že ide stále o novinku v oblasti moderných technológií, niektorí operátori ponúkajú aj odmeny za používanie mobilných platieb a dobíjanie účtu, aby motivovali svojich klientov k plateniu za tovar/služby prostredníctvom mobilu.

Ako prvá banka začala Na Slovensku ponúkať bezkontaktné mobilné platby Tatrabanka. Viac informácií o tom, aký telefón je nutné vlastniť (pretože smartfón so SIM kartou opatrenou technológiou NFC musí byť certifikovaný na mobilné platby spoločnosťou VISA) a aké kroky (aktivácia služby, inštalácia aplikácie, ...) je potrebné spraviť sa dozviete priamo na stránkach Tatrabanky a na stránke bezkontaktnaplatba.sk. Pri menších čiastkach a pri nastavení mobilu na automatické platby nie je dokonca nutné ani zadávať PIN kód na displeji smartfónu, stačí len priložiť mobil k platobnému terminálu na to prispôsobenému a potvrdiť platbu.

Image courtesy of mapichai at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
SEPA platby a prevody
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
Elektronický podpis


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist