Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom

Bezpečná práca s internetovým (elektronickým) bankovníctvom, antivírový softvér, anti-spyware a anti-adware programy, osobný firewall, instant-messengery, phishing a pharming.

Internetové (elektronické) bankovnictvo umožňuje vykonávať bankové operácie z akéhokoľvek počítača pripojeného na Internet 24 hodín denne. Môžete zadávať príkazy k úhrade, inkasa, sledovať pohyby na účte, alebo aj investovať. Rastúci trend využívania služieb internetového bankovníctva a väčšinou slabšia informovanosť o jeho bezpečnom používaní však láka rôznych podvodníkov, ktorí chcú získať citlivé informácie a zneužiť ich vo vlastný prospech. Bezpečnosť internetového bankovníctva nie je len otázkou bezpečnostných opatrení na strane banky, ale aj dodržiavania základných bezpečnostných pravidiel na strane používateľa produktov internetového bankovníctva.

Odporúča sa dodržiavať následovné základné opatrenia:
  • Používať legálne nadobudnutý softvér, inštalovať si najnovšie bezpečnostné aktualizácie a záplaty operačného systému na svojom počítači. (Nelegálne, tzv. „cracknuté“ verzie softwaru môžu obsahovať rôzne škodlivé kódy umožňujúce sledovať obvyklé činnosti užívateľa alebo zbierať o ňom informácie.)
  • Nainštalovať si antivírový softvér a pravidelne ho aktualizovať, aby bol odolný voči najnovším vírusom.
  • Používať anti-spyware programy. (Spyware je termín označujúci programy, ktoré bežia na počítači klienta a majú za úlohu sledovať a zapisovať spôsob, akým si klient prehliada internetové stránky, ktoré navštevuje. Nie je to isté ako vírus, keďže ide len o zaznamenávanie, čo klient robí a nemení spôsob, akým pracuje počítač. V dôsledku toho nie je antivírový softvér účinný pri identifikácii a odstraňovaní spyware – je preto potrebné nainštalovať si na počítač špeciálny anti-spyware program.)
  • Používať anti-adware programy. (Adware, anglicky advertising-supported software, je označenie produktov, ktoré znepríjemňujú prácu nejakou reklamnou aplikáciou, buďto vo forme reklamných banerov, neustále vyskakujúcich pop-up okien alebo rôznych ikon v oznamovacej oblasti. Väčšinou sú spojené s nejakým programom, ktorý je freeware a nebývajú priamo nebezpečné jako spyware, často však využívajú výsledky, které dokázal vyprodukovať spyware, hoci na ňom nie sú závislé.)
  • Používať osobný firewall. (Firewall je softvér, ktorý blokuje neautorizovanú komunikáciu smerom z počítača a do počítača, pričom pomáha chrániť počítač a jeho obsah pred útokom z Internetu.)
  • V čase využívania produktov internetového bankovníctva nepoužívať "instant-messengery" ako napríklad Skype, Microsoft MSM messenger, ICQ alebo AOL. (Tieto komunikačné systémy je možné ľahko zneužiť k zisťovaniu zadávaných hesiel alebo stiahnutiu ľubovoľného súboru z používaného osobného počítača.)
  • Overiť si zabezpečenie bezpečného pripojenia k Internetu.
  • Internetové stránky určené pre produkty internetového bankovníctva vždy musia začínať skratkou https, čiže cez zabezpečenú http verziu komunikačného protokolu www, ktorá kódovaním zabezpečí, že si vaše údaje cestou k príjemcovi nikto neprečíta. (Tento údaj je napísaný v hlavičke internetového prehliadača, kam zadávate internetovú adresu.)
  • Nereagovať na emailové správy, ktoré vyzývajú k zadaniu prístupových hesiel a odkazujú na hypertextové linky odkazujúce na produkty internetového bankovníctva. ("Phishing" – podvodné emailové útoky napodobujúce zprávy z banky alebo internetového obchodu, ktorých cieľom je ziskať prístupové heslá alebo iné citlivé informácie.)
  • Vždy si overiť adresný riadok internetového prehliadača, aby ste sa uistili, že sa nachádzate na webovej doméne patriacej banke a internetovú adresu do adresného riadka zadávať ručne, nikdy nie z odkazov uvedených v akejkoľvek e-mailovej správe.
  • Používať bezpečnostný certifikát, aby ste sa vyhli "pharmingu". (Pri "pharmingu" útočník napadne vybraný DNS server a môže prenastaviť doménové mená na ľubovoľnú adresu. Užívateľovi sa potom v internetovom prehliadači zobrazí falošná stránka, ktorá vyzerá ako stránka jeho banky a ak sa užívateľ cez ňu prihlási do systému, útočník získa jeho prihlasovacie údaje. Jedinou ochranou pri "pharmingu" je pravidelná kontrola certifikátu, ten sa sfalšovať nedá a autorizácia platieb SMS kódom.)
  • Pri pripájaní sa do systému internetového bankovníctva nemať otvorené iné stránky, než ktoré sú nevyhnutné potrebné.
  • Po ukončený práce s internetovým bankovníctvom je nutné sa vždy odhlásiť, čím sa systém definitívne uzavrie a na opätovný vstup je potrebné opäť zadať vstupné identifikačné údaje.
  • Nikdy nezverejňovať ani nezasielať prostredníctvom emailu prihlasovacie údaje ani heslá.
  • Nastaviť si peňažný limit pre online bankové transakcie.
  • Pri využívaní produktov internetového bankovníctva sa neodporúča používať neznáme, resp. verejne prístupné počítače ako napr. v knižniciach alebo v internetových kaviarňach.

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist