Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí

Platiť kartou v zahraničí alebo vyberať hotovosť? Koľko stojí výber hotovosti v zahraničí? Konverzný kurz a akceptácia platobných kariet v zahraničí.

Platiť kartou v zahraničí alebo meniť hotovosť?

Pre používanie platobných kariet v zahraničí platia rovnaké bezpečnostné pravidlá ohľadne PINu a v prípade straty alebo odcudzenia karty ako v tuzemsku (pozri aj Bezpečný PIN platobnej karty). Platby kartou v zahraničí sú výhodnejšie, než keby sme mali vyberať a meniť hotovosť. Ak platíte sumu v eurách, platí pravidlo, že pokiaľ sa mena účtu rovná mene realizovanej transakcie, klientovi je vždy odpočítaná originálna čiastka transakcie, banka nerobí žiadnu konverziu a neúčtuje ani žiaden poplatok. Ak platíte v inej mene ako euro, banka vám to prepočíta konverzným devízovým kurzom, pričom devízový kurz je výhodnejší než valutový kurz, ktorý sa počíta pri výmene hotovosti. Za zmenu hotovosti alebo výber hotovosti z bankomatu sa obvykle ešte platí poplatok. Ďalšou výhodou, prečo platiť kartou v zahraničí je bezpečnosť. V prípade straty či odcudzenia platobnej karty, ju môžete ľahko zablokovať. K platobným kartám sú často poskytované aj rôzne doplnkové služby, ako napríklad cestovné poistenie, či poistenie zodpovednosti za škody. Každý typ platobnej karty ponúka iný rozsah a druh služieb.

Konverzný kurz

Ak platíte sumu v inej mene, ako euro, transakcia bude prepočítaná konverzným kurzom (väčsinou ide o Kurz Devíza Predaj uvedený v kurzovom lístku banky) a banka vám môže za túto transakciu zaúčtovať aj poplatok. Môže sa vám stať, že pri platbe v zahraničí sa vás obchodník/terminál spýta, ktorou menou chcete platiť, na čom môžete dosť prerobiť - pozri článok Ktorou menou platiť pri platbe kartou v krajinách mimo eurozóny.

Koľko stojí výber hotovosti v zahraničí

Výbery z bankomatov v krajinách menovej únie (krajinách kde sa platí menou euro) sú väčšinou spoplatňované rovnako ako výbery z bankomatov cudzích bánk v SR. Výbery z bankomatov v ostatných krajinách sú drahšie. Poplatky za výbery sú stanovené buď ako určité percento z vyberanej sumy, prípadne banky účtujú fixný poplatok. Je proste lepšie kartou v zahraničí platiť, ako vyberať z bankomatu. Pre konkrétne informácie o poplatkoch pozri stránky svojej banky (Zoznam bánk a zmenární na Slovensku).

Akceptácia platobných kariet v zahraničí

Dôležité je, či je karta embosovaná alebo neembosovaná (elektronická) a aké má logo. Embosované karty majú v zahraničí širšiu akceptáciu ako neembosované karty (embosovaná VISA ma širšiu platnosť ako VISA Electron). Výhodou platobných kariet od globálnych spoločností ako napr. MasterCard, VISA, American Expres či Diners Club je, že sú medzinárodne akceptovateľné a nie je problém platiť nimi v zahraničí.

Image courtesy of phanlop88 at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečná práca s internetovým bankovníctvom
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist