Ktorou menou platiť pri platbe kartou v krajinách mimo eurozóny

Čo robiť v prípade, ak sa vás pri platbe kartou v zahraničí obchodník spýta, ktorou menou chcete platiť.

V krajinách ktoré nepatria do eurozóny alebo v ktorých sa naplatí menou euro, sa pri platbe kartou často stáva, že sa obchodník/platobný terminál pýta, ktorou menou chcete zaplatiť, či eurami alebo miestnou/cudzou menou.

Ide tu o službu dynamického prepočtu meny ( DCC – dynamic currency conversion), ktorá dáva možnosť prepočítať zahraničnú menu rovno do našej meny, teda platiť priamo v eurách. Je to ďalši marketingový trik finančných inštitúcií ako zarobiť. Ak si totiž klient vyberie platbu v eurách, čiže použije službu dynamického prepočtu meny, väčšinou prerobí, pretože suma, ktorá mu bude v konečnom dôsledku odpočítaná z účtu, bude prepočítaná kurzom, ktorý si stanovuje samotný prevádzkovateľ terminálu, teda zahraničná banka. V takomto prípade však treba poznať kurzy zahraničných bánk a v niektorých prípadoch treba vziať v úvahu aj vysoké konverzné poplatky bánk na Slovensku. To isté platí nielen pri platbe kartou, ale aj pri výbere z bankomatu. Transakcia so službou DCC, čiže s dynamickým prepočtom, je skoro vždy drahšia ako transakcia v miestnej/cudzej mene. Jej výhodou je to, že hneď vidíme konverzný kurz a prerátanú čiastku.

Ak klient zaplatí za tovar/službu v miestnej mene, teda v mene konkrétneho štátu, bez dynamického prepočtu, zúčtovanie prebieha cez kartovú spoločnosť a je použitý kurz tejto spoločnosti k dátumu zúčtovania transakcie, nie vykonania transakcie. Konverziu tak skôr ako banka, vykoná kartová spoločnosť (Visa, MasterCard, ...). Potom môže prepočet ešte upraviť banka. Formulka „k dátumu zúčtovania transakcie, nie k dátumu vykonania transakcie“ je však dôležitou informáciou. Dátum zúčtovania môže byť aj nasledujúci deň, prípadne ešte o jeden deň neskôr. Vtedy už môže byť iný kurz, čo je veľmi pravdepodobné a klient nevie aký. To je nevýhodou tohoto spôsobu platenia. Skoro vždy je to však výhodnejšie ako platba eurami, čiže využitie dynamického prepočtu meny.

Kurz pri dynamickom prepočte môže byť kľudne o 5 až 10% horší ako kurz kartovej spoločnosti alebo vašej domácej banky.

Image courtesy at Pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist