Bezkontaktné platobné karty a nálepky

Čo sú to bezkontaktné platobné karty a bezkontaktné platobné nálepky, ako to funguje, ako sú bezpečné, aké majú limity, výhody a nevýhody platenia nimi.

Bezkontaktná platobná karta je platobná karta, ktorá je vybavená bezkontaktným čipom. Ten komunikuje s okolím pomocou rádiového signálu, preto pre prenos údajov nie je nutný fyzický kontakt karty s platobným terminálom (snímačom). Kartu stačí iba priložiť k platobnému terminálu, nie je nutné zadávať PIN kód ani podpis. Preto je platba bezkontaktnou platobnou kartou oveľa rýchlejšia ako platba klasickou platobnou kartou, či už debetnou alebo kreditnou, alebo aj ako platba v hotovosti. Bezkontaktne sa dá platiť väčšinou do sumy 20 EUR. Do tejto sumy sa nezadáva PIN ani podpis, jednoducho sa iba priloží karta ku bezkontaktnému platobnému terminálu. PIN, prípadne aj podpis je nutné zadávať pri vyšších sumách, alebo ak sa prekročí kumulatívny limit pre platby bez zadávania PINu. Tento kumulatívny limit je väčšinou okolo 60 EUR. Po jeho vyčerpaní je potrebné pri ďalšej transakcii PIN zadať. Bezkontaktné platby sú poistené pre prípad zneužitia väčšinou až do výšky 100 EUR.

Obdobou bezkontaktných kariet sú bezkontaktné platobné nálepky, ktoré nemusia byť viazané k žiadnemu bankovému účtu a ktoré sú dobíjateľné (vklad hotovosti v banke alebo prevod na účet), čiže v podstate fungujú ako predplatené karty. Pre bezkontaktné platby do výšky 20 EUR sa taktiež nevyžaduje zadávanie PINu, stačí priložiť nálepku k bezkontaktnému platobnému terminálu. Bezkontaktné platobné nálepky majú väčšinou stanovený denný limit na platby.

Bezkontaktné technológie umožňujú napríklad aj zabudovanie platobnej karty do hodiniek, telefónu a podobne. Stále viac sa využívajú aj bezkontaktné mobilné platby, čiže platenie prostredníctvom mobilu, smartfónu, ktorý je certifikovaný na mobilné platby spoločnosťou VISA a ktorý je vybavený špeciálnou SIM kartou opatrenou technológiou NFC. Bezkontaktné mobilné platby vyžadujú k plateniu špaciálne NFC platobné terminály. Viac o tejto forme bezhotovostného platenia sa dozviete v článku Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms).

Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Bezpečný PIN platobnej karty
Bezpečné platby kartou na internete
Bezpečné zahraničné platby a prevody
Platba kartou a výber hotovosti v zahraničí
Predplatené karty pre platby na internete
SEPA platby a prevody
Bude BITCOIN virtuálnou menou budúcnosti?
Elektronický podpis
Bezhotovostné mobilné platby (platenie mobilom a sms)


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené

Platby a prevody

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist