Ako rýchlo a jednoducho založiť alebo zrušiť s.r.o.

Zakladanie alebo zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným („s.r.o.“) je administratívne a časovo náročný úkon. Preto je veľmi výhodné využiť služieb špecializovaných odborných firiem, ktoré sú schopné za určitú cenu všetko vybaviť za pár pracovných dní.

Spoločnosť s ručením obmedzeným (ďalej len „s.r.o.“) je celosvetovo veľmi rozšírená forma podnikania, pretože minimalizuje riziká z prípadného neúspechu. Ide o obchodnú spoločnosť, ktorú môže založiť jeden alebo viacero (najviac 50) spoločníkov a ktorej základným znakom je obmedzené ručenie, t.z. že spoločnosť zodpovedá veriteľom za svoje záväzky iba majetkom spoločnosti, pričom spoločníci ručia za záväzky spoločnosti len do výšky ich nesplatených kapitálových vkladov zapísaných v obchodnom registri (po ich úplnom splatení už za záväzky spoločnosti neručia). Tieto vklady musia zložiť vopred (pred podaním návrhu na zápis najmenej vo výške 30 %, pri jednoosobovej spoločnosti v plnej výške) a ich suma musí byť minimálne 5 000 EUR (základné imanie s.ro.), pričom vklad každého zo spoločníkov musí byť aspoň 750 EUR.
Potrebujete právnu pomoc? Hľadáte advokáta? Využite náš zoznam advokátov a vyberte si vhodného advokáta podľa lokality, špecializácie, skúseností a hodnotenia klientov.
Celý proces založenia s.r.o je administratívne a časovo náročný. Okrem živnostenských listov sa vyžaduje aj zápis spoločnosti do Obchodného registra, zaregistrovanie na daňovom úrade k plateniu dani z príjmu atď. Preto dnes na trhu existujú tzv. prostredníci, špecializované odborné firmy, ktoré vybavia všetky administratívne záležitosti za Vás. Stačí urobiť online objednávku vybraných služieb a uhradiť požadovanú cenu. Potom celý proces trvá zvyčajne 7-10 pracovných dní. Cena závisí od objednaných služieb, pri kompletnom založení s.r.o. sa to pohybuje okolo 266 Eur. Dokonca v prípade, ak klient nemá k dispozícii 5000 Eur na splatenia základného imania pri založení s.r.o., alebo je v časovej tiesni, ponúkajú kúpu tzv. hotovej ready made spoločnosti, ktorá má splatené základné imanie, splnené všetky daňové povinnosti a nemá žiadne pohľadávky ani záväzky. Takýmto spôsobom môže klient začať podnikať v priebehu niekoľkých hodín od realizovania kúpy. K novo založenej s.r.o. vedia špecializované odborné firmy zabezpečiť aj virtuálnu kanceláriu, prenájom zasadacích miestností, usporiadanie valného zhromaždenia spoločnosti, vedenie účtovníctva atď.

Spoločnosť s ručením obmedzeným musí viesť podvojné účtovníctvo. Pre rok 2015 je minimálna daň pre s.r.o. (daňová licencia) 480 eur, 960 eur alebo 2 880 eur. Novovzniknuté s.r.o. za prvé zdaňovacie obdobie daňovú licenciu neplatia. Pre s.r.o. platí sadzba dane z príjmov právnickej osoby, ktorá je aktuálne 22 %. Nenávratný výber z pokladnice alebo bankového účtu spoločnosti na osobné účely nie je povolený.

Pri ukončení podnikania prichádza na rad zrušenie spoločnosti. Aj tu je možnosť využiť služby špecializovaných odborných firiem, ktoré dokážu poradiť, aký spôsob zrušenia spoločnosti je pre konkrétny prípad ten najvhodnejší a pripraviť všetky potrebné dokumenty. Najvýhodnejším spôsobom zrušenia s.r.o. je odpredaj. Dalšie spôsoby zrušenia sú likvidácia spoločnosti (vtedy sa dá vyhnúť plateniu daňovej licencie za príslušný rok, trvá približne 7 mesiacov), zrušenie spoločnosti súdom (tzv. ex-offo, trvá aj niekoľko rokov) a zlúčenie spoločností (rýchly proces, nemusí sa platiť nová daňová licencia).

Image courtesy of Kookkai_nak at FreeDigitalPhotos.net


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťachPodnikanie, Dane, DPH

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist