Organizačná zložka zahraničnej osoby

Čo je to organizačná zložka zahraničnej osoby, kedy sa zakladá a aké má výhody v porovnaní so založením novej obchodnej spoločnosti v novej krajine pôsobenia.

Organizačná zložka zahraničnej osoby predstavuje zastúpenie zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky (ďalej len „SR“). Ide o právnickú osobu, ktorá by chcela podnikať na území SR, ale svoje sídlo má mimo územia SR. Ak si nechce v SR zakladať samostatnú obchodnú spoločnosť ako pobočku, je pre ňu jednoduchším riešením založenie organizačnej zložky už existujúcej zahraničnej osoby. Takúto organizačnú zložku, alebo tzv. odštepný závod, môže založiť ako právnická tak aj fyzická osoba.

Organizačná zložka zahraničnej osoby nemá vlastnú právnu subjektivitu, t.z. že nezodpovedná za plnenie záväzkov, ani nevytvára žiadne základné imanie. Za všetky záväzky zodpovedá materská spoločnosť v zahraničí a organizačná zložka sa zodpovedá iba tejto materskej spoločnosti. V prípade insolvencie sa konkurz vyhlasuje priamo na zakladajúcu materskú spoločnosť. Organizačná zložka zriadená v SR musí rešpektovať všetky daňové, pracovnoprávne, obchodno-záväzkové a iné vzťahy platné na území SR. Pri vedení účtovníctva vystupuje ako samostatná účtovná jednotka. Na jej čele je vedúci, ktorý koná v mene spoločnosti a tak sa všetky aktivity vykonávajú v mene materskej spoločnosti.

Kompletné zriadenie organizačnej zložky na Slovensku plus odborné poradenstvo vedia ako prostredníci zabezpečiť aj špecializované odborné firmy. Ide hlavne o administratívne úkony ako vypracovanie všetkých potrebných dokomentov, ich prekladov (české dokumenty nie je nutné prekladať), vybavenie oprávnení k činnosti (ide o voľnú živnosť), zápisy do registrov atď. Celý proces založenia organizačnej zložky takýmto spôsobom trvá cca 10 - 14 pracovných dní.
Kvalitný a efektívny webdesign na mieru podľa podnikateľského zámeru môže výrazne zvýšiť návštevnosť aj dôveryhodnosť vašich webových stránok. Dokonalý moderný dizajn vás výrazne odlíši od konkurencie a zvýši zapamätateľnosť vašej značky.
Ďalšou výhodou organizačnej zložky oproti samostatnej obchodnej spoločnosti je to, že pri zrušení organizačnej zložky neprebieha žiaden konkurz ani likvidácia. Organizačná zložka sa z obchodného registra vymaže na základe jednoduchého rozhodnutia zriaďovateľa, teda materskej spoločnosti.

Image courtesy of cooldesign at FreeDigitalPhotos.net


Zdieľajte článok, stránku na sociálnych sieťachPodnikanie, Dane, DPH

Obchodovanie CFD kurzy online

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist