7 dní s korunou - Česká koruna posilnila výrazne pod 25 EUR/CZK

7 dní s korunou … 20. máj 2024 15:26   Kurzy mien   Raiffeisenbank a.s.


Minulý týždeň začal pre českú korunu veľmi kruto, keďže Český štatistický úrad v pondelok ráno zverejnil výsledok domácej inflácie za apríl. Tá prekonala očakávania všetkých, keď vzrástla z 2 % na 2,9 %, pričom náš aj mediánový odhad trhu bol 2,4 % a podľa najnovšej makroekonomickej prognózy ČNB mala vzrásť na 2,5 %. Koruna na tento výsledok zareagovala výrazným posilnením pod hranicu 25 EUR/CZK, pričom dokonca prelomila úroveň 24,80 EUR/CZK. Tento výsledok je ďalším argumentom pre bankovú radu ČNB, aby ešte v tomto roku postupovala pri znižovaní úrokových sadzieb opatrne. Naznačila to aj samotná ČNB vo svojej poslednej májovej makroekonomickej prognóze, keď výrazne revidovala prognózu 3M PRIBOR-u a naznačila, že kľúčová úroková sadzba by mohla byť na konci tohto roka na úrovni 4 %. Ekonomický svet minulý týždeň s napätím sledoval ďalší vývoj inflácie v Spojených štátoch. Tam medziročná inflácia klesla z 3,5 % na 3,4 % a jadrová inflácia z 3,8 % na 3,6 %, čo bolo úplne v súlade s trhovými očakávaniami. Spolu s najnovšími údajmi z amerického trhu práce, ktoré naznačovali jeho ochladenie, to posilnilo dôveru finančných trhov, že Fed by mohol na svojom septembrovom zasadaní prvýkrát znížiť sadzby. Tento výsledok mal pozitívny vplyv aj na českú korunu, ktorá klesla pod úroveň 24,70 EUR/CZK.

Najzaujímavejšou udalosťou tohto týždňa bude pravdepodobne zápisnica z májového zasadnutia Fedu, ktorá bude zverejnená v stredu. Zatiaľ čo predseda Jerome Powell takmer vylúčil možnosť ďalšieho sprísnenia menovej politiky, potrebná dôvera členov menového výboru, že 2-% cieľ bude v blízkej budúcnosti dosiahnutý, bola narušená. Z ekonomických ukazovateľov sa dozvieme najnovšie údaje o PMI vo svete, konečný odhad HDP v Nemecku a z Českej republiky výsledky konjunkturálneho prieskumu. Žiadny z týchto údajov však nemá výraznejší potenciál pohnúť českou korunou. Pokiaľ nedôjde k nejakému neočakávanému externému šoku alebo sa nezhorší už aj tak napätá geopolitická situácia vo svete, očakávame stabilizáciu českej koruny v pásme 24,70 - 24,80 EUR/CZK.

Zdroj: Raiffeisenbank a.s., prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist