Česká koruna na pozitívnej vlne, aké impulzy ju môžu posunúť ďalej?

Česká koruna na pozitívnej … 24. máj 2024 15:59   Kurzy mien   ČSOB-Dealing

 

Česká koruna zažíva v posledných týždňoch veľmi pozitívne obdobie - predovšetkým vďaka jastrabej revízii prognózy ČNB a vyššej domácej inflácii, čo viedlo k zníženiu trhových stávok na pokles sadzieb a rastu trhových výnosov na krátkom konci českej krivky. Dvojročné české swapové sadzby (na ktoré je koruna historicky citlivá) vyskočili z 3,9 % na približne 4,3 %. Okrem toho sa medzitým zlepšili globálne podmienky pre všetky stredoeurópske meny - trhové dolárové výnosy začali klesať a americký dolár pozastavil svoje zisky. Čo možno očakávať ďalej?

V súčasnosti očakávame už len "postupné" znižovanie úrokových sadzieb v Českej republike (po 25 bázických bodov) a navyše prvý pokles úrokových sadzieb v eurozóne v júni. Českej korune by sa to teoreticky malo páčiť. Na druhej strane, očakávania trhu sú už v súčasnosti nastavené pre korunu ešte priaznivejšie - t. j. trhy už vsádzajú na ešte pomalšie znižovanie českých úrokových sadzieb ako my. Ťažko preto očakávať nový pozitívny impulz od pohybu trhových výnosov.

Na druhej strane českej korune môže poloautomaticky pomôcť potvrdené oživenie domácej ekonomiky, viditeľne sa zlepšujúca zahraničná bilancia (očakávame, že bežný účet platobnej bilancie bude tento rok v prebytku okolo 1 % HDP) a aspoň zatiaľ priaznivé globálne prostredie - popri ECB sa na prvé zníženie sadzieb začne v treťom štvrťroku pravdepodobne pripravovať aj americký Fed.

Ďalšie prudké zhodnocovanie koruny by však mohlo v určitom momente zmeniť správanie ČNB. Jej vlastný scenár citlivosti s 3 % zhodnotením koruny naznačuje zníženie sadzieb na konci roka o necelé 4 % (oproti 4,4 % v základnom scenári). Súčasná úroveň výmenného kurzu je približne o 2 % silnejšia ako v jarnej prognóze a 24,50 EUR/ CZK sa javí ako dôležitá psychologická hranica. Podľa nášho názoru sa však prah bolesti pre bankovú radu, t. j. situácia, keď sa koruna bude prihovárať za rýchlejšie zníženie sadzieb, nachádza na silnejších úrovniach - pravdepodobne až pri 24,00 EUR/CZK. 

Na takýto posun by však koruna musela dostať silnejší impulz od domácich fundamentov alebo globálneho prostredia. S tým v súčasnosti skôr nepočítame, a aj keď sa korune páči začiatok uvoľňovania menovej politiky ECB a Fedu, zároveň ju môžu spolu s celým regiónom viac znervózniť kľúčové voľby v USA v druhej polovici roka.

Zdroj: ČSOB-Dealing, prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist