Fed ponechal sadzby nezmenené, prvé "zníženie" sa očakáva v marci 2025

Fed ponechal sadzby nezmenené, … 30. apríl 2024 14:07   Kurzy mien   Komerční banka

 

Podľa nášho odhadu ponechá americký Federálny rezervný systém na svojom stredajšom zasadnutí úrokové sadzby nezmenené. Rétorika sa vzhľadom na pretrvávajúce inflačné tlaky bude niesť v jastrabejšom tóne. Vzhľadom na dobrú kondíciu miestnej ekonomiky a novembrové prezidentské voľby neočakávame prvé uvoľnenie menových podmienok skôr ako v marci budúceho roka. Trh zatiaľ do svojich cien na tento rok zahrnul necelé dva "cuty". Kombinácia uvoľnenia týchto očakávaní spolu s prezidentskými voľbami povedie podľa našej prognózy k posilneniu amerického dolára. Kľúčovou otázkou tiež je, ako hlboko úrokové sadzby klesnú a kde sa nachádza ich dlhodobo neutrálna úroveň. My ju odhadujeme na úrovni 3,00 až 3,25 %, finančné trhy na 4 % a samotný Fed na 2,6 %. V americkej centrálnej banke však už prebieha diskusia o tom, či by nemala ležať vyššie. 

Americký Federálny rezervný systém na svojom stredajšom zasadnutí ponechá sadzby nezmenené (na úrovni 5,00 - 5,25 %). Inflácia v USA sa už výrazne spomalila, ale jej spomaľovanie sa teraz zastavilo (v marci 3,5 % r/r). Na to, aby sa inflácia udržateľnejšie vrátila k 2-% inflačnému cieľu, bude potrebné výrazné spomalenie rastu imputovaného nájomného (smerom k 3,5 % r/r, z marcových 5,7 % r/r). Jej vývoj je výrazne spojený so situáciou na trhu práce, ktorá zostáva napätá. To spolu so solídnou výkonnosťou hospodárstva podľa nášho názoru povedie k tomu, že úrokové sadzby v USA zostanú dlhšie obdobie nezmenené.

Vyhlásenia centrálnych bankárov naznačujú, že sú pripravení znížiť úrokové sadzby aj napriek tomu, že ekonomika zostáva v solídnej kondícii. Aj napriek tomu bude podľa nášho názoru potrebné, aby inflácia niekoľko mesiacov po sebe jasne ukázala, že sa nachádza blízko 2-percentného cieľa a že tam aj zostane. Podľa nášho názoru sa to však v najbližšom období nestane. Inflácia sa síce spomalí, ale jej vývoj bude volatilný. Situáciu ďalej komplikujú blížiace sa novembrové voľby v USA, pred ktorými očakávame, že Fed bude chcieť zostať neutrálny a so sadzbami nebude hýbať. Hoci "cut" na konci tohto roka nemožno vylúčiť, za pravdepodobnejšie považujeme odloženie uvoľňovania menovej politiky na marec budúceho roka. Mediánový výhľad úrokových sadzieb Fedu na tento rok počíta s tromi udalosťami uvoľňovania menových podmienok. To sa nám v tejto chvíli zdá nepravdepodobné.

Ak teda Fed v tomto roku sadzby nezníži a finančné trhy postupne zmiernia svoje očakávania, bude to mať vplyv aj na americký dolár. Podľa našej prognózy potom dolár v druhom štvrťroku posilní na úroveň 1,04 USD/EUR.

Podľa našej prognózy bude americká centrálna banka znižovať sadzby o 25 bázických bodov, až kým nedosiahnu neutrálnu úroveň, ktorú odhadujeme na 3,0 % - 3,25 %. Finančné trhy sú v tomto smere agresívnejšie a očakávajú, že sadzby zostanú v dlhodobejšom horizonte na úrovni okolo 4 %, keď samotný Fed vidí neutrálnu sadzbu na úrovni 2,6 %. Okolo tejto témy teda ešte stále prebieha diskusia, ktorá už v americkej centrálnej banke prebieha. Jej výsledkom bude pravdepodobne vyššia úroveň neutrálnej sadzby. Otázkou je, či bude taká vysoká ako 4 %, ktoré trhy v súčasnosti očakávajú.

Autor: Jana Steckerová 

 

 

Zdroj: Komerční banka, prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist