Krajiny BRICS chcú oslabiť úlohu dolára vo svete. Majú šancu?

Krajiny BRICS chcú oslabiť … 21. august 2023 17:36   Kurzy mien   Trinity Bank

Lídri krajín BRICS - Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky - sa tento týždeň stretnú na samite v Johannesburgu, aby okrem iného diskutovali o spôsoboch, ako oslabiť úlohu dolára vo svete.

Mohli by rozvíjajúce sa ekonomiky týchto piatich krajín skutočne predstavovať ekonomického vyzývateľa Západu a otriasť globálnym postavením amerického dolára ako rezervnej meny číslo jeden?

V najbližších desaťročiach sotva. Neexistuje žiadna de-dolarizácia. Je to skôr deeuralizácia. Ale bitcoin a niektoré ďalšie kryptomeny z toho môžu ešte ťažiť.

Prieskum, ktorý každé tri roky vykonáva Banka pre medzinárodné zúčtovanie so sídlom v Bazileji, ukazuje, že podiel dolára na medzinárodných devízových transakciách sa stále pohybuje okolo 90 %. Je teda vyšší ako napríklad za celé 90. roky, ktoré boli navyše pre USA z väčšej časti makroekonomicky oveľa úspešnejším desaťročím ako tie nasledujúce. Podiel čínskej meny na svetovej devízovej výmene síce rastie, ale stále je nepatrný, menej ako desatina. Euro však stráca svoje postavenie vo svete. V polovici 90. rokov sa meny dnešných krajín eurozóny podieľali na svetových devízových transakciách takmer 50 %. Teraz je to už len 30 %.

Je to preto, že hoci dolár sa v dôsledku rastúceho dlhu a "tlače peňazí" znehodnocuje, euro sa znehodnocuje ešte rýchlejšie. Rýchlejšie preto, lebo len málo krajín eurozóny má euro skutočne rado. Pre južné krídlo je príliš silné a pre, povedzme, Nemecko, ktoré je slabšie ako marka, príliš slabé. Nemecká exportná mašinéria tak permanentne dostáva doping v podobe relatívne slabej meny, čo samozrejme dlhodobo podkopáva inovatívnosť najväčšej európskej ekonomiky, takže jej konkurencieschopnosť vo svete klesá (napríklad čínske automobilky už tušia slabosť nemeckého automobilového priemyslu, a preto tam teraz masívne nastupujú).

Nemecko zároveň do veľkej miery živí a financuje čoraz viac zadlžené a už aj tak pomerne neproduktívne, demograficky prestarnuté južné krídlo eurozóny na čele s Talianskom. To nebude fungovať donekonečna. V neposlednom rade je to Nemecko, ktoré stráca globálnu konkurencieschopnosť, a to aj v dôsledku ambicióznej ekologickej politiky EÚ a najnovšie aj v dôsledku odstavenia relatívne lacného ruského plynu a súčasného ideologicky motivovaného odstavenia jadrových elektrární.

Dokonca aj podiel britskej libry na medzinárodnom devízovom obchode vykazuje napriek brexitu väčšiu stabilitu ako podiel eura.

Je nepravdepodobné, že by sme sa dočkali zosadenia dolára zo svetového devízového trónu. Pravdepodobne však budeme svedkami ďalšieho poklesu eura. Dolár si možno v nasledujúcich rokoch a desaťročiach udrží svoju pozíciu, ale jeho devalvácia môže byť ešte rýchlejšia ako doteraz, pretože po páde eura prakticky nebude existovať alternatíva.

Preto môže vzrásť úloha kryptomien na čele s bitcoinom, najmä ako uchovávateľa hodnoty. Treba však vziať do úvahy, že práve preto budú kryptomeny - najmä bitcoin - čoraz väčším tŕňom v oku "strážcom dolára", teda vláde USA a americkej centrálnej banke.

Autor: Lukáš Kovanda, PhD. (Hlavný ekonóm, Trinity Bank)

Zdroj: Trinity Bank, prevzaté zo spravodajstva Kurzy.cz

Zdieľajte správu na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené


Kurzy mien

Zobraziť / Skryť numerickú kalkulačku

Obchodovanie CFD kurzy online FOREX

Obchodovanie s Plus500 je vhodné pre skúsených obchodníkov, nie začiatočníkov.
Upozornenie: Uvedené kurzy a informácie sú pravidelne aktualizované a kontrolované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií portál kurzy-online.sk neručí. Čítaj: Vylúčenie zodpovednosti. Ak ste našli chybné informácie prosím napíšte nám.

Podmienky inzercie, reklamy, PR články a akcie na kurzy-online.sk
TOPlist TOPlist